Zdrowa drzemka

Zdrowa drzemka🛌😴

W chwili obecnej pokutuje przekonanie, że bezproduktywność jest zła a relaks to strata czasu. Generalnie sen jest dla słabych. Nic bardziej mylnego. 

Pandemia wymusiła nową rzeczywistość. Obawa przed jutrem, troska o najbliższych oraz dostosowanie życia do nowych warunków spowodowała wypalenie. Zmęczenie oraz presja wywołały wzrost zapotrzebowania na usługi związane z pomocą psychologa o 60%! Badania naukowe pokazują, że drzemka w ciągu dnia zwiększa naszą produktywność. Jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci. 

Oto kilka faktów⚠️

👉Redukuje poziom stresu – podczas snu obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za stres a zwiększa się poziom serotoniny tzw. hormonu szczęścia. 

👉Uzupełnia niedobory snu – dzieci nie śpią w nocy, bezsenność albo praca w godzinach nocnych? Wszystko możliwe. Krótkie drzemki w ciągu dnia bynajmniej nie zastąpią głębokiego snu ale pozwolą na szybką regenerację i poprawią samopoczucie. 

👉Pobudza kreatywność – badania dowiodły, że w trakcie drzemki zachodzą inne procesy niż w fazie głębokiego snu. Utrwalamy wówczas wszystkie wydarzenia oraz zgromadzone informacje w ciągu dnia. Drzemka działa pobudzająco i dostarcza nowej energii na resztę dnia. Jest idealna dla osób uczących się do egzaminów. Krótka drzemka pozwoli przyswoić wiedzę i zregenerować organizm. 

👉Zwiększa produktywność – drzemka zapewnia dodatkową energię do działania na resztę dnia. 

👉Działa korzystnie na układ krwionośny – drzemka ma wpływ na serce, zmniejsza ryzyka zawału serca czy udaru. Wspomaga prace układu odpornościowego. 

👉Odpowiednia drzemka to taka, która trwa maksymalnie do 30 min. W ten sposób nie zostanie zaburzony nocny sen a my wstaniemy wypoczęci i rześcy do dalszego działania. Ponadto nie można praktykować drzemki w godzinach popołudniowych. 

Zwolenników i przeciwników drzemek w ciągu dnia jest mnóstwo. Wiele krajów praktykuję drzemki popołudniowe i traktuje je w kategorii konieczności. Hiszpanie czy Włosi w ten sposób unikają popołudniowych upałów. Ucinają sobie drzemkę w trakcie tzw. sjesty. Natomiast w Japonii, krótka drzemka w trakcie pracy, jest zjawiskiem naturalnym. Zwiększa wydolność i produktywność pracowników. W USA wielkie korporacje czas na drzemkę wpisują w codzienny harmonogram. Kultura higieny snu w każdym kraju jest inna. 

A jak jest u Was? Praktykujecie popołudniowe drzemki? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry